Quantcast
Channel: Trebinje Danas - Ekonomija
Viewing all 663 articles
Browse latest View live

INVESTIRAJ U TREBINJE (1): Šta nudimo i koje su nam razvojne vizije

$
0
0

INVESTIRAJ U TREBINJE (1): Šta nudimo i koje su nam razvojne vizije

Izuzetan geografski položaj, blizina važnih saobraćajnih koridora i visok nivo infrastrukture opremljenosti, ali i jasne vizije razvoja – Trebinju daju ozbiljne šanse za investicije, bio bi sažetak prvog panela Investicione konferencije na temu „Infrastruktura i investicije“.

Načelnik Odjeljenja za prostorno uređenje Grada Trebinja Marko Rikalo kaže da investitori u Trebinje mogu da računaju na kvalitetna saobraćajnu povezanost – zbog blizine Jadranske magistrale i buduće trase Jadansko-jonskog autoputa, stanica Čapljina i Nikšić na željezničkom koridoru od Srednje Evrope ka Jadranskom moru, ali i međunarodnih luka Ploče i Bar, te prometnih aerodroma Čilipi i Tivat sa svakodnevnim letovima za Beograd i Zagreb.

Što praktično znači, da vi izjutra možete u Trebinju dogovoriti poslove – a isti dan večerati u Parizu ili Stokholmu“, kaže Rikalo.

Komunalna, energetska i telekomunikaciona infrastruktura grada zadovoljava aktuelne potrebe i u bliskoj budućnosti unapređivaće se već započetim ili planiranim projektima, kao što je rekonstrukcija i dogradnja vodovodnog sistema i proširenje postojećeg te izgradnja novog prečistača otpadnih voda – koji će dugoročno riješiti pitanje komunalne infrastrukture ne samo današnjih, već i potrošača u planiranim zona širenja grada.

Uz infrastrukturu, na značajnom dijelu urbanog prostora kompletirana je i prostorno-planska dokumentacija – na osnovu koje je u Trebinju danas moguća gradnja 450 hiljada kvadratnih metara stambenog, blizu 380 hiljada m2 prostora za uslužne ili proizvodno-prerađivačke djelatnosti, uz 48 hiljada za parking garaže i 44 hiljade m2 za sportsko-rekreacione sadržaje.

Pritom, svakom investitoru naše odjeljenje dodijeliće tim koji će ga prosvesti kroz potrebne procedure – i mogu odgovorno da garantujem da će sa kompletiranom dokumentacijom svako dobiti građevinsku dozvolu u roku od tri dana“, kaže Rikalo.

Planirane zone širenja grada, dodaje on, nude i atraktive lokacije u užoj gradskoj zoni – od „Gornjeg grada“ uz glavnu trebinjsku ulicu – buduću šetališnu zonu, preko „Zasad polje“ i „Južnog gradskog izlaza“, gdje postoje značajni kapaciteti za stambeno-poslovnu gradnju, do zone „Istočni logor“, gdje je takođe planirana urbana rekonstrukcija sa planovima za stanogradnju i hotelske kapacitete.

NOVE EKONOMSKE ZONE

U novim ekonomskim zonama, na kojima se temelje vizije urbanog razvoj grada – Trebinje nudi investitorima oko 887 hektara gradskog zemljišta namijenjenog stambeno-poslovnoj gradnji, razvoju uslužnih i proizvodno-prerađivačke kapaciteta, turističkih i sportsko – rekreativnih sadržaja.

Prezentujući zoning plan ekonomske zone „Novo Trebinje“, panelista Miljana Vujičić iz gradskog odjeljenja za prostorno uređenje, istakla je da je na atraktivnom području između magistralnih puteva za Dubrovnik i Mostar, na 460 hektara uglavnom gradskog zemljišta, planirana gradnja stambeno-poslovnih, te sadražaja za elitni turizam, kao što su kompleks golf terana i kazino.

Za razvoj stanogradnje i komercijalnih djelatnosti na raspolaganju investitorima je i ekonomska zona „Aleksina Međa-Podgljivlje“, koja obuhvata oko 250 hektara oko trase planirane Istočne gradske obilaznice, dok je ekonomska zona „Volujac“, oslonjena na buduću Zapadnu obilaznicu, namijenjena za komplekse poslovnih objekata trgovine, proizvodnje, prerade i skladišenja roba.

Grad Trebinje, navodi Vujičićeva, planira urbanizaciju i „ostrva“ između glavnog toka rijeke Trebišnjice i rukavca „Ćatovića krak“, gdje na 16 hektara planirana izgradnja stambeno-poslovnog i sportsko-rekreacionog kompleksa „Otok“.

GRAD NA CRKVINI, GRAD GOLFA, GRAD SUNCA, GRAD…

Trebinje investitorima nudi osmišljena ili već gotova idejna rješenja novih i veoma atraktivnih urbanih kompleksa – „Grad na Crvini“ i „Grad golfa“, koje je predstavio doc. dr Vladimir Parežanin sa Arhitektonskog fakulteta u Beogradu.

Prezentujući idejno rješenje „Grada na Crkvini“ Parežanin je rekao da kompleks „u savremenoj interpretaciji tradicionalne arhitekture“, na dominantnoj poziciji sa atraktivnom vizurom na grad, pored postojećih planira i objekte za obrazovne i ustanove kulture, za ugostiteljsku i trgovačku djelatnost i smještajne kapacitete.

„Golf rizort“ u „Novom Trebinju“ na 30 hektara neposredno uz put za Dubrovnik – zamišljen je za nivo turnira sa 18 rupa, sa zelenim i vodenim površinama, trgom, hotelima i klinikom u središnjem dijelu, „uovičenim“ elitnim apartmanskim naseljem i vilama, a vrijednost projekta procijenjena je na 40 miliona KM.

Jasno je da Trebinje, poput Rima, želi da bude i već postaje ‘grad gradova’“, kaže Parežanin podsjećajući i na kapitalni projekt, koji je već u fazi realizacije – Grad sunca.

Detalje „vrlo ambicioznog i skupog“ projakta kompanije „Svislajon“, sa akva parkom, sportskim i rekreacionim sadržajima, Varoš čaršijom, turističkim i stambenim vilama, predstavio je arhitekta Zdravko Vuleta.

NOVI SAOBRAĆAJNI KORIDORI I VODA KAO RESURS

Izgradnja Istočne i Zapadne gradske obilaznice najvažniji su projekti saobraćajne infratstrukture, kojim bi Trebinje riješilo dugogodišnji problem teretnog tranzita kroz uže gradsko jezgro, a istovremeno – i pitanje saobraćajnog uvezivanja gradskog područja sa planiranim ekonomskim zonama.

Predstavljajući buduće investicije JP „Putevi RS“ i Grada Trebinja, panelista Vedran Furtula iz Hidroeletrana na Trebišnjici, rekao je da je u toku izrada glavnog projekta Istočne obilaznice – od Aleksine Međe do Podgljivlja,  dužine 7,7 kilometara, da je ukupna vrijednost projekta između 30 i 35 miliona KM, te da je zbog investiciono-tehničke složenosti projekta planirana fazna gradnja.

Trasa Zapadne obilaznice, dužina 4,2 km, spajala bi magistralne puteve za Dubrovnik i Mostar, na lokalitetima Ljubovo i Tvrdoš, a koštala bi oko 7 miliona KM.

Izgradnja Aerodrom Zupci omogućila bi snažniji zamah turističko orjentisanim privrednim grana, te  poljoprivrednoj proizvodnji – transportnim mogućnostima za izvoz na strana tržišta.

Procijenjena vrijednost investicije u prvoj fazi, sa stazama i tehničkim objektima, iznosi oko 12 miliona evra – što bi omogućilo  letove sportskog vazduhoplovstva, avio taksija, poslovne avijacijei regionalnog vazdušnog saobraćaja avionima kapaciteta do 50 putnika.

„U drugoj fazi, proširanjem piste sa 1,7 na 2,8 km – bio bi omogućen saobraćaj za sve vrste putničkog i teretog trasporta“, kaže Furtula.

Trebinjski aerodrom imao bi potencijal za razvoj turističkih-čarter letova, sklapanje ugovora za prevoznicima sa niskim tarifama, saradnju sa susjednim tržištima, da bude alternativa dubrovačkog aerodromu, privlači kargo prevoznike i obezbijedi zone slobodne trgovine.

Učesnicima konferencije predstavljen je i projekat Zatvorenog plivačkog kompleksa na Abazovini, čija je izgradnja počela ove godine na inicijativu Hidroelektrana na Trebišnjici.

Objekat će sadržiti dva bazena – olimpijski 50-metarski i 25- metarski za rasplivavanje, kao i sve prateće prostorije prema standardima potrebnim za održavanje međunarodnih takmičenja u plivačkim sportovima.

Ukupno ugovorena vrijednost prve faze radova je 10,2 miliona KM, dok je u narednim fazama investitorima ostavljena mogućnost da preostale sadržaje objekta prilagode svojim potrebama.

Prvi put na ovom skupu investitorima i javnosti predstavljeni su i trebinjska razmišljanja o korišćenju hidrološkog potencijala krasa za fabrike pitke vode.

U netaknutoj ekološkoj oazi izvorišta Mlinica, kako je pojasnio Furtula  – postoje svi preduslovi za kaptiranje i flaširanje čistih podzemnih voda, dok postoje ozbiljne pretpostavke da bi se i regulacijom karstnog vrela Tučevac – zbog utvrđenih podzemnih veza sa Ljubomirskim poljem – iz ovog zahvata dobile značajne količine vode za vodosnabdijevanje, navodnjavanje, bazene i akva-parkove.

Moderator panela dekan Arhitektonskog fakulteta Beograd prof. dr Vladan Đokić još je u uvodnoj riječi primijetio da bi ovaj dan, kao svojevrsna razvojna prekretnica, mogao da uđe u istoriju grada.

Zato izražavam veliko divljenje prema trebinjskoj gradskoj upravi, koja je shvatila da potencijali i povoljnosti za ulaganja nisu dovoljni – ako se na ovaj način ne prezentuju investitorima“, kaže Đokić.

Radio Trebinje


INVESTIRAJ U TREBINJE (2): Značajni poljoprivredni resursi

$
0
0

INVESTIRAJ U TREBINJE (2): Značajni poljoprivredni resursi

Privreda i poljoprivreda našli su se u centru pažnje drugog panela Investicione konferencije.

Posebnu pažnju izazvalo je obraćanje generalnog direktora kompanije Svislajon gospodina Rodoljuba Draškovića.

„Neophodno je da se investira u realni sektor jer trebinjski i hercegovački narod hoće da radi, treba da radi i zna da radi“, rekao je Drašković i izrazio želju da uzme u zakup značajan dio poljoprivrednog zemljišta na području Trebinja ukoliko za to, kako on kaže, budu obezbjeđene neophodne agrotehničke mjere. Neophodan je razvoj poljoprivredne proizvodnje jer ovdje imamo potencijala za dvije žetve godišnje„, rekao je Drašković.

“Trebinjska privreda se tokom dugog niza godina oslanjala na dva glavna razvojna stuba i to energetiku (proizvodnju električne energije) i prerađivačku industriju (metalopre­rađivačku i tekstilnu). Preduzeća iz ovih oblasti bila su glavni nosioci privrednog razvoja grada Trebinja, kao i cijele istočne Hercegovine. Međutim, posljednjih godina pojavile su se i nove grane privrede, voćarstvo i vinogradarstvo sa razvojem vinarija, kao i konditorska industrija” rekao je u svom obraćanju prvi od moderatora druge sesije,  doktor Blagoje Šupić, finansijski dirketor ERS.

“Ukupan obim robne razmjene Grada Trebinja sa inostranstvom u 2016. godini iznosio je 211,2 milion KM. Na nivou Grada je ostvaren izvoz u vrijednosti od 102,8 miliona KM, dok je uvoz ostvaren u vrijednosti od 108,3 miliona KM. Pokrivenost uvoza izvozom, na nivou Grada Trebinja, za 2016. godinu iznosi 95%. Pokrivenost uvoza izvozom na nivou Republike Srpske iznosi 65%, a na nivou BiH 60,1%.”, rekao je Šupić.

Govoreći o elektro energetskoj grani privrede i budućim ulaganjima Šupić je naglasio da je na slivu rijeke Trebišnjice u fazi izgradnje HE Dabar, a planirana je i gradnja sljedećih proizvodnih objekata HE Bileća, HE Nevesinje i HE Dubrovnik dva.

O razvoju metalskog dijela Industrije SL IAT govorila je generalni direktor Branka Ratković.„Visokom profesionalnošću i odgovornošću u proizvodnji alata SL IAT doprinosi ostvarenju ciljeva kvaliteta po kome smo prepoznatljivi širom svijeta„, rekla je Ratkovićeva.

 

Obezbjeđenje i održavanje kvaliteta je osnova na kojoj «Svislajon Industrija alata» a.d. Trebinje gradi svoj poslovni uspjeh i dalji razvoj. Kao preduzeće bogate tradicije, na svojim ciljnim tržištima poslujemo orjentisano prema budućnosti i primjenjujemo svoje znanje i iskustvo za izgradnju svojih pozicija na novim tržištima, obezbjeđenje kvaliteta života zaposlenih, zadovoljenje potreba zainteresovanih strana i održivi razvoj.

„Ciljevi našeg poslovanja zasnivaju se na ispunjenju i zadovoljenju svih primjenjivih zahtjeva, uključujući zahtjeve i očekivanja naših kupaca; primjeni i razvoju procesnog pristupa u organizovanju sistema menadžmenta, kvalitetom i stalnom nastojanju da unapređujemo kvalitet proizvoda i usluga  te uspostavljanju i održavanju partnerskih veza sa našim provjerenim isporučiocima i partnerima.”Naši ciljevi usmjereni su i ka proširenju tržišta i zadržavanju prvog mjesta u proizvodnji alat, uspostavljanju ciljeva kvaliteta u skladu sa strateškim pravcima i kontekstom organizacije, donošenju odluka na bazi objektivnih podataka, uvažavajući sve potencijalne rizike”, rekla je Ratkovićeva.

„Trebinje raspolaže sa značajnim područjima za izdavanje zemljišta u zakup i koncesiju sa mogućnošću navodnjavanja što je od izuzetnog značaja za razvoj poljoprivede“ rekao je Veselin Dutina direktor Agrarnog fonda Trebinje.

“Poljoprivreda u Trebinju i danas zauzima visoko mjesto u viziji privrednog razvoja grada. U našem gradu je 401 poljoprivredno gazdinstavo, 22 poslovna subjekta, 61 komercijalna i 318 nekomercijalnih subjekata”, kaže Dutina.

“Pogodan geografski položaj, blizina poznatih turističkih destinacija, te izgradnja novog modernog graničnog prelaza prema Dubrovniku omogućiće lakšu distribuciju proizvoda prema kupcima iz ovih, ali i drugih gradova. Ciljevi Agrarnog fonda su stvaranje okruženja za unapređenje i razvoj poljoprivrede, podsticanje stanovništva da se intenzivnije bavi poljoprivrednom proizvodnjom kroz pružanje savjeta, pomoći, podsticaja i obuka, te uvođenje novih standarda u poljoprivre­di, kao i povezivanje proizvođača na lokalnom i regionalnom nivou. Vizija Agrarnog fonda je da bude pokretač razvoja i unapređenja poljoprivredne proiz­vodnje, kako u lokalnoj zajednici, tako i u cijeloj istočnoj Hercegovini, putem direktnog učešća ili putem saradnje i koordinacije sa poljoprivrednim proizvođačima, sa jedne strane, i lokalnom vlasti, Privrednom komorom, medijima, donatorima, udruženjima preduzetnika, Zavodom za zapošljavanje, finansijskim organizacijama, te naučno-ob­razovnim ustanovama, s druge strane”, rekao je Dutina.

Ocjenjujući navodnjavanje kao izuzetno važno za uspješan razvoj poljoprivrede Dutina je rekao da na teritoriji grada Trebinja postoji više razvijenih tipova sistema navodnjavanja, i to sistemi navodnjavanja “kap po kap”, kanalski sistemi navodnjavanja kao i sistemi navodnjavanja sa potisnim i distributivnim cjevovodima iz rezervoara.

 

Na današnjem panelu o podsticajima sa lokalnog ali i nivoa RS govorio je Veselin Savić, predsjednik regionalne podružnice Privredne komore RS- Trebinje. “Za realizaciju podsticaja, izdvojena sredstva iz budžeta RS za 2017. godinu iznose 60.000.000 KM. Važniji podsticaji su direktna podrška za stočarsku i biljnu proizvodnju (premije), novčani podsticaji po osnovu investicija u proizvodnju, preradu i skladištenje poljoprivrednih proizvoda na gazdinstvu, novčani podsticaji za mjere za zaštitu zdravlja biljaka i životinja I novčani podsticaji za podršku opremanja laboratorija.

 

“Grad Trebinje je prepoznao važnost i razvojni potencijal poljoprivrede, posebno kao grane kompatibilne sa drugim razvojnim aspiracijama poput turizma, ali i razvoj prerađivačke industrije. Namjera je da se uspostavi novi model zadrugarstva i stvore preduslovi za značajno po­većanje proizvodnje i stvaranje sirovinske baze za pokretanje prerađivačke industrije. To je razlog za uspostavljanje značajnih mehanizama podrške na nivou Grada, koja se organizuje uglavnom putem Agrarnog fonda”, kaže Savić.

Radio Trebinje

Investiraj u Trebinje(4):Značajne zakonodavno-pravne pogodnosti za potencijalne investitore

$
0
0

Investiraj u Trebinje(4):Značajne zakonodavno-pravne pogodnosti za potencijalne investitore

Kroz panel IV konferencije „Investiraj u Trebinje“ 2017, razgovaralo se na temu registracije preduzeća, postupku dodjele koncesija, zapošljavanju stranih državljana, te programskoj podršci grada Trebinja kao i o ljudskim i ostalim resursima. Takođe, potencijalni investitori upoznali su se sa troškovima poslovanja.

Jedan od najopširnijih panela obuhvatio je i kreiranje poslovnog okruženja kroz prekograničnu saradnju, ali i priču o Akademiji za liderstvo. 

Panelisti u posljednjem dijelu su bili:
Dražen Bošković - direktor Agencije za razvoj malih i srednjih preduzeća, Željka Ružić - šef odsjeka za pravne poslove u Odjeljenju za prostorno uređenje Grada Trebinja, Dragan Popović - direktor Zavoda za zapošljavanje RS, filijala Trebinje, Slobodan Vulešević - izvršni direktor NVO „Centar za razvoj Hercegovine“ i Alisa Aliti Vlašić iz dubrovačke razvojne agencije „DURA“.

Odgovore na pitanja - kako najjednostavnije registrovati preduzeće u Trebinju, koje su dozvole potrebne da bi se strani državljanin zaposlio u našem gradu, ali i koje stimulativne kreditne mjere pruža Grad Trebinje te Investiciono-razvojna banka u cilju novog zapošljavanja radnika u poslovnim i ekonomskim zonama Grada Trebinja, mogli smo čuti od prvog paneliste – Dražena Boškovića.

„Grad Trebinje će subvencionisati iznos bruto plate za novozaposlene radnike u poslovnim i ekonomskim zonama, i to u 2017. godini u iznosu od 500.000 konvertibilnih maraka, a u narednoj 2018. godini Grad će subvencionisati ovaj projekat sa čak milion konvertibilnih maraka“, objelodanio je namjere lokalne administracije direktor Agencije za razvoj malih i srednjih preduzeća.

Ispred Odjeljenja za prostorno uređenje Grada Trebinja, Željka Ružić je govorila o regulacionim planovima atraktivnih lokacija za potencijalnu izgradnju industrijskih, stambeno-poslovnih i turističkih objekata. Poseban akcenat je stavila na poslovne zone „Zasad polje“, „Istočni logor“ i „Volujac“, te istakla da se potrebne dozvole - lokacijski uslovi i građevinska dozvola dobijaju za maksimalno dva dana. Ovom prilikom je objasnila i dvije pogodnosti koje se odnose na gradsko građevinsko zemljište.

„Renta se umanjuje za čak 99% ako je u pitanju izgradnja poslovnih objekata, a naknada za troškove uređenja gradskog građevinskog zemljišta za 25%“, naglasila je Ružić i dodala da to nije sve, jer se naknade mogu platiti u 12 mjesečnih rata.

Dragan Popović direktor trebinjske filijale Zavoda za zapošljavanje je govorio o ljudskim resursima, za koji su se svi prisutni složili da su i najbitniji. Predstavio je obrazovnu strukturu nezaposlenih lica, te zanimanja kojih je trenutno najveći broj prisutan na Zavodu.

„Upravo su zavšreni Javni pozivi za zapošljavanje, samozapošljavanje, dokvalifikaciju, prekvalifikaciju, stimulisanje nezaposlenih lica koja su navršila 50 godina života i obrazovanje Roma. Po ovom projektu se prijavilo 207 lica za samozapošljavanje, a 120 poslodavaca je uputilo zahtjev za zapošljavanje 240 lica. Želim da naglasim da nam je jako bitan projekat prekvalifikacije i dokvalifikacije za koji smo izdvojili 500.000 konvertibilnih maraka za 500 lica“, izjavio je Popović, od koga smo saznali i da se u odnosu na 2016. godinu broj nezaposlenih u Hercegovini smanjio za 6%, a u prvih pet mjeseci 2017. godine za 1,7%.

 

Posljednji dio četvrtog panela posvećen je projektima prekogranične saradnje. O njima su govorili Slobodan Vulešević iz nevladinog sektora i Alisa Aliti Vlašić iz Dubrovačke razvojne agencije. Vulešević je predstavio dokument „Mehanizmi saradnje gradova Trebinje i Dubrovnik“. Cilj dokumenta je uspostavljanje višeg nivoa saradnje u svim oblastima.

„Regionalna saradnja je od suštinske važnosti za političku stabilnost, bezbjednost i ekonomski razvoj zemalja Zapadnog Balkana“, istakao je direktor „Centra za razvoj Hercegovine“ i najavio sljedeću panelistikinju Alisu Aliti Vlašić iz Dubrovnika, koja je predstavila Akademiju liderstva za prekograničnu saradnju, što je zapravo kurs učenja i djelovanja gradonačelnika, načelnika i svih službenika lokalnih samouprava.

„Akademija liderstva za prekograničnu saradnju (LAP) je prva konkretna aktivnost, nakon rata. Dubrovnik, Trebinje i Herceg Novi prvi put sarađuju, a glavni cilj saradnje je unapređenje kvaliteta života stanovnika navedenih gradova“, izjavila je Aliti Vlašić i precizirala da je dokument definisan 2014. godine kao saradnja Dubrovnika i Trebinja, a pomenute godine pridružio se i grad Herceg Novi.

Četvrti panel zaključio je ministar nauke i tehnologije u Vladi RS, Jasmin Komić, koji se obratio prisutnima, izrazivši zadovoljstvo što je sve proteklo u najboljem redu i dodavši da je Vlada RS bila uključena u sve segmente trebinjske Investicione konferencije i da će i u budućnosti podržati ovakve i slične projekte.

Nakon održanog panela IV, učesnici Investicione konferencije imali su priliku da obiđu Trebinje u pratnji lokalnih turističkih vodiča. Uvjerili su se u sve ljepote, vrijednosti i potencijale o kojima se i govorilo tokom trajanja konferencije „Investiraj u Trebinje“ 2017.

Trebinje danas

Loša hidrološka situacija, u toku remont HE Trebinje 1 (VIDEO)

$
0
0

Loša hidrološka situacija, u toku remont HE Trebinje 1 (VIDEO)

Dok u nekim dijelovima Srpske muku muče zbog padavina, na jugu Hercegovine energetičari imaju drugu brigu: ekstremno loša hidrološka situacija ne ide naruku proizvođačima struje. Kota Bilećkog jezera je 15 metara ispod planirane, za ovo doba godine.

Period kada bi trebalo da se zabilježe najveći dotoci u akumulaciju, a to su obično prva tri mjeseca u godini, praktično je prošao bez padavina. I tokom proljeća vremenske prilike nisu išle u prilog proizvođačima struje , pa su Hidroelektrane na Trebišnjici ostvarile svega 55 odsto planirane proizvodnje. Trenutno se radi remont hidroelektrane Trebinje 1.

"Prošle godine smo imali dobar rezultat zbog dobre pogonske spremnosti, ove godine je ekstremno loša hidrologija, ali ćemo se truditi da postignemo što možemo nakon remonta", izjavio je Aleksandar Vijuć, izvršni direktor za upravljanje sistemom HET.

Zbog remonta, elektrana je deset dana bila u beznaponskom stanju. Rok za završetak svih poslova na remontu je četrdeset dana.

Zbog nezapamćeno loše hidrološke situacije, u dogovoru sa Elektroprivredom, Hidroelektrane na Trebišnjici već izvjestan period rade minimalnim kapacitetom, kako bi se što manje koristila voda iz Bilećkog jezera. S obzirom na to da predstoji ljeto, teško je očekivati da će se hidrološka situacija popraviti prije jeseni.

RTRS

Prijeti kolaps legalnog tržišta cigareta

$
0
0

Prijeti kolaps legalnog tržišta cigareta

Zbog ubrzanog rasta ilegalnog tržišta cigareta u BiH od 2011. godine do prošle godine smanjena je legalna prodaja cigareta sa deset milijardi na pet milijardi, a budžet BiH je godišnje uskraćen za pola milijarde maraka, upozoravaju proizvođači duvanskih proizvoda.

Naime, kako ističu, do erozije legalnog tržišta došlo je nakon što je država krenula s politikom dizanja opterećenja na legalno prodate cigarete, što je dovelo do rasta prodaje ovih proizvoda mimo legalnih finansijskih tokova. Kako navode, akcizno opterećenje 2011. godine iznosilo je 22,5 odsto, dok je za 2017. predviđeno opterećenje u iznosu od 67,5 odsto, s obzirom na to da Zakon o akcizama BiH predviđa buduće godišnje povećanje akciza od 7,5 maraka na hiljadu cigareta ili na 50 paklica. 

S obzirom na to da porezi na duvanske proizvode čine čak osam odsto od ukupnog budžeta BiH iz direktnih i indirektnih poreza, oni su među najvišim u Evropi, jer, kako tvrde proizvođači, evropski prosjek prihoda na duvanske proizvode iznosi 2,6 odsto od ukupnih prihoda. U našem regionu jedino u Srbiji i Makedoniji ti prihodi učestvuju u većem iznosu, i to u Srbiji sa 12 odsto, a u Makedoniji sa deset.

Takođe, treba ukazati na podatke Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH, po kojima od ukupnih prihoda na indirektne poreze u visini od 5,7 milijardi maraka na duvanske proizvode otpada milijarda maraka. Međutim, BiH ima najveće akcizno opterećenje u Evropi, jer ono iznosi 72 odsto ukupne cijene. Poređenja radi, u nekim evropskim zemljama veoma "neprijateljski" nastrojenim prema pušenju, ti iznosi su znatno manji. Primjera radi, u Švedskoj i Njemačkoj oni iznose 58 odsto. 

S tim u vezi, Fabrika duhana Sarajevo, TDR BH/"British American Tobacco", Fabrika duvana Banjaluka/"Bulgartabac", "Japan Tobacco International", "Philip Morris" i "Imperial Tobacco" obratili su se Upravnom odboru UIO BiH s prijedlogom izmjena Zakona o akcizama, uz upozorenje da u narednom periodu prijeti još drastičniji pad prihoda i kolaps legalnog tržišta cigareta.  Prema njihovom prijedlogu, došlo bi do promjena u dvije vrste akciza kojima su opterećeni duvanski proizvodi u legalnoj prodaji, odnosno specifična akciza bi od ove do 2020. godine bila povećana za 3,5 marke na hiljadu cigareta, dok bi proporcionalna akciza svake godine postepeno bila smanjivana za jedan procentni poen, tako da bi 2020. iznosila 38 odsto.

 

Pojašnjenja radi, specifično opterećenje je 2009. godine iznosilo 15 feninga po paklici, a svake godine je bilo povećavano za dodatnih 15 feninga, tako da je ove godine povećano za 1,2 marke u odnosu na 2009. S obzirom na to da je proporcionalno opterećenje iznosilo 42 odsto, ono bi, prema ovom prijedlogu, bilo smanjeno za četiri odsto. Osim domaćim institucijama, duvanski proizvođači obratili su se i Delegaciji EU i Međunarodnom monetarnom fondu.

"Želimo da vam skrenemo pažnju na alarmantan pad državnih prihoda zbog rasta ilegalne trgovine duvanskih proizvoda, što BiH stavlja u sam evropski i svjetski vrh. Takođe, ukazujemo vam i na to da se u ovoj i dolazećim godinama očekuje pad prihoda i legalne prodaje duvanskih proizvoda, sve to zbog postojećih odredaba Zakona o akcizama", naveli su u pismu.

Proizvođači traže promjene akciza Specifična akciza bi od ove do 2020. godine bila povećana za 3,5 marke na hiljadu cigareta. Proporcionalna akciza svake godine postepeno bi bila smanjivana za jedan procentni poen, tako da bi 2020. iznosila 38 odsto.

Nezavisne novine

U Gradu sunca: Od dinosaurusa do bazena(VIDEO)

$
0
0

U Gradu sunca: Od dinosaurusa do bazena(VIDEO)

Ljetu se raduje i srpski kralj čokolade. Rodoljub Drašković se vratio investicijama u Trebinju, a za mjesec dana najavljuje otvaranje svog projekta – Grada sunca.

U viziju srpskog kralja čokolade malo je ko vjerovao, ali tamo gdje je nekada bio samo krš i šiblje danas niče novi grad. Stigli su dinosaurusi, žirafe, slonovi, montiraju se tobogani, a u bazenima fali još samo voda. Sve će to ličiti na pravu bajku, kažu oni koji nadziru radove u Gradu sunca.

“Tu će biti šest tobogana za odrasle, adrenalinski rafting i topovski, sedam tobogana za djecu, plus vodena igraonica, plus tri igraonice tu u dino parku, dino park i još dosta ugostiteljskih sadržaja”, objašnjava Goran Rončević, nadzorni organ.

U prvoj fazi radova biće zavšeni akva i dino park. Petnaestak replika dinosaurusa u prirodnoj veličini, ali i veliki broj drugih životinja biće atrakcija za najmlađe.

Zabave neće faliti ni onim starijim. Imaće priliku da se spuste niz tobogan visok više od 20 metara. Tu su još plaže, bazeni, suvenirnice, barovi i restorani.

Radovi u trebinjskom Gradu sunca teku predviđenom dinamikom, a ako sve bude po planu prvi gosti se mogu očekivati već početkom jula.

Do tada su ostali fini radovi, uređenje travnjaka i asfaltiranje. Grad Sunca znači i nova radna mjesta, a trenutno je raspisan konkurs za zapošljavanje više od 130 sezonaca.

Za sve do sada urađeno Rodoljub Drašković izdvojio je milione maraka. Kaže da ne žali ni pfeninga.

“Nastavljamo da gradimo novi grad, koji se zove Grad sunca. Doduše, malo nas je vrijeme usporilo, ali nadamo se da ćemo do kraja juna imati otvaranje”, kaže Rodoljub Drašković, investitor.

Građevinske mašine u Gradu sunca neće puno odmarati, jer već sljedeće sezone počinje se sa drugom fazom koja podrazumijeva izgradnju Varoš čaršije sa 150 objekata, nove hotela, vila i vikendica.

ATV

Džafić: Bilećka "Kovnica" je u lošijem stanju nego što sam očekivao (VIDEO)

$
0
0

Džafić: Bilećka "Kovnica" je u lošijem stanju nego što sam očekivao (VIDEO)

Uskoro bi Bilećani ponovo mogli da čuju udarce čekićem iz nekadašnjeg giganta. Bilećka fabrika otkivaka i armatura “Kovnica” u stečaju konačno je dobila svog kupca.

Za oronulu i pokradenu Kovnicu Sead Džafić iz Kalesije iskeširao je 1.909.000 maraka. Džafić kaže da je iz fabrike ukradeno što se ukrasti moglo. Ne plaši se jer je i prije imao slična iskustva, kaže radnici su već zasukali rukave.

“Radnici su već tu, popravljaju krovove čiste i sređuju. Tvornica je u daleko lošijem stanju nego što sam ja očekivao. Nisam imao priliku da uđem i da pogledam u kanale da vidim da li imaju svi kablovi. Ni jednog metra kabla nema od najtanjeg do najdebljeg”, kaže Sead Džafić, novi vlasnik Kovnice Bileća.

Slika devastirane Kovnice još više je pogodila Novaka Svorcana, koji je u ovoj fabrici proveo punih 30 godina. Prisjeća se Kovnice prije rata kada je bila u najvećoj snazi i kada je na njenu kapiju ulazilo preko 800 radnika. Ta vremena se nikada više ponoviti neće, siguran je Svorcan.

“Ružan je osjećaj, ja sam nedavno bio i baš me obradovalo kada sam saznao da je poslije nekih 7 godina fabrika prodata jednom budućem vlasniku koji ima koliko sam ja primjetio da ima dobar reper znači ima dobru proizvodnju”, rekao je Novak.

Jedna proizvodna linija sa radom bi trebala da krene do kraja ove godine, a posla će biti za 50 radnika. U nekadašnjem bilećkom gigantu sada će se proizvoditi vanjski i unutrašnji prstenovi ležajeva za automobilsku industriju. Da će se Kovnica dići iz mrtvih vjeruje i prvi čovjek Bileće.

“Ja se nadam da to nije promašeno da je čovjek ozbiljan. Gledali smo mu malo i reference, u Kalesiji ima mnogo jaku firmu. Nadam se da nije došao ovdje samo nešto da ušićari”, ističe Miljan Aleksić, načelnik opšine Bileća.

Ušićarili su na Kovnici mnogi. Nakon niza neuspješnih licitacija, vrijednost cjelokupne imovine ove fabrike znatno je pala, pa je tako prije samo godinu dana ona iznosila oko 7,5 miliona KM.

“Kovnica” je privatizovana 2007 godine, a samo tri godine kasnije završila je u stečaju.

 

ATV

Odbijena ponuda Hrvatske da joj se isplati 100 miliona za RiTE Gacko

$
0
0

Odbijena ponuda Hrvatske da joj se isplati 100 miliona za RiTE Gacko

Bosna i Hercegovina neće pristati na mirno poravnanje u iznosu od 100 miliona evra, koje je, po osnovu predratnih ulaganja, za Rudnik i Termoelektranu "Gacko" predložila Hrvatska elektroprivreda (HEP).

Tromjesečni rok za mirno rješavanje ove situacije ističe, a BiH se nalazi pred još jednom tužbom. Međutim, pravobranilac BiH Mlađen Mandić kaže da Hrvatska ne može da dobije ovaj spor, jer ne postoji nijedan osnov za arbitražu .

"Vjerovatno će Hrvatska poslije ta tri mjeseca tužiti BiH. U "Gacko" je ulagano 1983. godine, kada se gradila Termoelektrana. Prije rata je postojao Fond za nerazvijene i Kosovo, Crna Gora i BiH su spadali u tu kategoriju. Sad su se odjednom i u Hrvatskoj sjetili da traže 100 miliona. Mirnim putem 100 miliona? Kao pravobranilac to neću prihvatiti i ići ćemo na arbittražu na Međunarodni sud za zaštitu ulaganja u Vašingrton“, kazao je Mandić danas za Capital. Kako je istakao, riječ je o potpuno istoj situaciji kao kada je Slovenija tužila Rudnik i Termoelektranu "Ugljevik", jer su i Slovenci ulagali na potpuno isti način.

"Očekivanja i Hrvatske i Slovenije nisu realna. Advokatska kuća koja zastupa Sloveniju, zastupa sada i Hrvatsku. Oni pokušavaju da ulove u mutnom. Problem je to što ovo mnogo košta BiH. Troškove za sudije samo u slučaju "Ugljevik" plaćamo 150.000 dolara, a to je predujam. Biće još toliko. A nemaju nikakvu šansu", istakao je Mandić. Na pitanje s kojim ciljem to rade susjedne zemlje, s obzirom da nemaju šansu, pravobranilac BiH ističe da samo žele da iscrpljuju BiH. „Vjerovatno im je to i krajnji cilj, jer zaista nema osnova za arbitražu.
 

Nakon rata, svi su se digli da tuže BiH. To još nisu učinile Srbija, Crna Gora i Makedonija“, zaključio je. I direktor RiTE "Gacko" Milinko Milidrag smatra da je prijedlog poravnanja krajnje nerealan, ali dokumentaciju koja je stigla iz HEP-a još nije vidio.

"Još je to pitanje na nivou bh. institucija. Svejedno, nije realno da očekuju pet gigavat časova. Vidjećemo šta će biti, ali zaista ne vjerujem da može ishod može biti negativan za nas", zaključio je Milidrag. Inače, HEP godinama traži način da joj se isplate prijeratna ulaganja u "Gacko",koja su procijenjena na 400 miliona nekadašnjih njemačkih maraka. Pozivala se na samoupravni sporazum o zajedničkoj izgradnji iz 1986. godine, prema kojem je imala trećinu vlasništva u RiTE "Gacko".

S druge strane, Hidroelektrana Dubrovnik je napravljena kao dio ssistema tri hidroelektrane, uz HE Trebinje 1 i HE Trebinje na Trebišnjici u BiH. HE Dubrovnik se danas nalazi na području Hrvatske, ali akumulacioni potencijali su u jezeru Bileća i dio infrastrukture nalazi se na teritoriji Republike Srpske.

Capital.ba


Đokić,Džafić:Važno ulaganje u metalski sektor

$
0
0

Đokić,Džafić:Važno ulaganje u metalski sektor

Ministar industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić i novi vlasnik fabrike "Kovnica" Bileća Sead Džafić dogovorili su se danas da kapaciteti ovog privrednog društva u najkraćem roku budu u funkciji, što je interes Ministarstva, vlasnika, ali i lokalne zajednice.

Đokić je rekao da će u prvoj fazi biti zaposleno oko 50 radnika sa tendencijom daljeg proširenja kako projekat bude napredovao, saopšteno je iz resornog ministarstva. 

"Veoma je značajno što se domaći privrednici opredjeljuju i ulažu u metalski sektor, što pokazuje i ovaj primjer u Bileći", rekao je Đokić. 

On je napomenuo da je Vlada Srpske spremna da podrži preduzeća koja imaju razvojnu komponentu i jasnu poslovnu viziju, te podsjetio da su kapaciteti metalske industrije na ovim prostorima dugi niz godina imali sigurno tržište, tradiciju i kvalitet. 

 

"Nakon perioda stagnacije, ovoj industrijskoj grani otvara se velika šansa za razvoj i obnovu kapaciteta, jer je evidentno da veliki proizvođači i brendovi iz oblasti proizvodnje komponenti, prije svega za auto-industriju, svoju proizvodnju sa istoka prenose na područje Evrope", naglasio je Đokić. 

Džafić, koji je i načelnik opštine Kalesija, rekao je da ima namjeru da proizvodnju Tvornice otkivaka i odbojno vlačnih naprava "UNIS TOK" iz Kalesije proširi kapacitetom u Bileći i "Livnicom" u Tuzli, jer već ima ugovorene poslove za inostrane kupce, te da je neophodno da se "Kovnica" u Bileći što prije osposobi za proizvodnju. 

Sastanku su prisustvovali i pomoćnik ministra Milan Bašinac i direktor Tvornice "UNIS TOK" iz Kalesije Mensur Hukić.

SRNA

Stanogradnja u Trebinju u ekspanziji: Manje stanove kupuju samo domaći kupci, a velike stranci

$
0
0

Stanogradnja u Trebinju u ekspanziji: Manje stanove kupuju samo domaći kupci, a velike stranci

Stanogradnja u Trebinju je u ekspanziji, a u poslednjih mjesec dana temelje novih stambenih zgrada postavila su tri investitora.

Izgradnja novih zgrada iz strogog centra grada, gdje je niklo cijelo novo naselje koje se još širi, preselilo se i na lijevu obalu Trebišnjice. Ruše se stari objekti na kojima niču moderne stambene zgrade.

Prema podacima gradskog Odjeljenja za urbanizam u 2016. godini izdato je pet dozvola za stambeno – poslovne objekte kolektivnog stanovanja, a samo u prvih pet mjeseci ove godine izdato je pet novih dozvola. Procjenjuje se da su u poslednjih godinu i po zatražene dozvole za gradnju preko 200 novih stanova.

Stanove u Trebinju kupuju mladi bračni parovi iz ovog grada i susjednih hercegovačkih opština, a više od 50 odsto stanova kupili su ljudi porijeklom sa ovih prostora koji žive u inostranstvu.

Dio stranaca stigao je turistički u Trebinje i poželio da ima svoj dom na jugu RS. U poslednje vrijeme u Trebinju se pojavljuju i novi investitori koji žele da grade stambene objekte. Iako se stalno niču nove zgrade, oni koji trguju nekretninama kažu da još ima praznih stanova u zgradama koje su građene proteklih godina.

– Pojavljuje se nekoliko grupa kupaca kao što su mladi bračni parovi, zatim ljudi koji su iz Trebinja ili Hercegovine, a žive u inostranstvu. Ima i kupaca koji su živjeli u drugim dijelovima BiH i sada žive u inostranstvu, a po prvi put dolaze na jug RS – kažu u jednom preduzeću za prodaju nekretnina.

U ovoj firmi navode da ima i komšija, poput Dubrovčana, koji kupuju stan u Trebinju, kako bi tu proveli turističku sezonu, a svoje nekretnine u Hrvatskoj izdaju turistima.

– To nije toliko često, ali postoje i takvi slučajevi. Pomalo je nevjerovatno, da su sve češći kupci stanova u novogradnji penzioneri. Oni prodaju veće stanove u starim zgradama i kupuju manje u novogradnji – ističu u ovoj firmi.

Kupci osim lokacije, koja je veoma bitna, su spremni više platiti dobru gradnju, ali i položaj stana u zgradi.

Domaći kupci uglavnom biraju niže, a strani više spratove.

Cijene stanova u novogradnji u Trebinju se kreću od 1.500 do 1.700 KM po kvadratu, ali se očekuje da će one i dalje rasti, jer su kupci sve zahtevniji.

– Mladi bračni parovi stanove kupuju zahvaljujući kreditima, koji su u poslednje vrijeme povoljniji nego ranije, ali ima i kupaca iz inostranstva koji podižu kredite da bi kupili nekretnine u Trebinju. Veliki stanovi, čiji su kupci, uglavnom, ljudi koji žive u inostranstvu, se kupuju i u predgradnji, kad je kvadrat nešto jeftiniji – objašnjavaju u ovom preduzeću.

U Trebinju je prošle godine najskuplji stan prodat za 350 hiljada KM, a vlasnika je našlo dvadestak stanova površine od 120 do 180 kvadrata.

Stari stanovi manje popularni

Poslednjih godina u Trebinju se znatno manje prodaju stari stanovi, a cijena kvadrata stare gradnje u centru grada je i do 1.300 KM. U Hercegovini stanovi se grade samo u Trebinju, pa mladi iz Bileće i Gacka krov nad glavom traže na jugu Hercegovine.

Blic.rs/D.Čolović

Đokić: Ako „Trendteks“ ode iz Hercegovine naći ćemo drugog partnera

$
0
0

Đokić: Ako „Trendteks“ ode iz Hercegovine naći ćemo drugog partnera

Ministar industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić rekao je danas da je Vlada Srpske podržala tekstilno preduzeće "Trendteks" u Hercegovini kako bi se održala proizvodnja u toj regiji, ali da će, ukoliko se oni povuku, tražiti druge partnere.

Đokić je novinarima u Bileći rekao da je su "Trendteksu" dati u zakup kapaciteti kojima upravlja Republika Srpska, ali da će u slučaju njihovog odlaska sa ovih terena drugim partnerima iznajmiti te kapacitete i sa njima nastaviti proizvodnju u oblasti tekstila. 

"Mi ne možemo da odgovaramo za njihovu poslovnu politiku. Ako oni nemaju interes da rade, oni će donijeti odluke, a mi samo možemo to primiti k znanju", rekao je Đokić. 

 

Komentarišući medijske navode o pokretanju istrage MUP-a Republike Srpske protiv njega zbog izmjena Pravilnika o visini koncesione naknade i bankarskim garancijama u oblasti elektroenergetike, energenata, rudarstva i geologije u Republici Srpskoj, Đokić kaže da se radi o spinovanju javnosti "kako bi se nekako pokušala prebaciti odgovornost da je ministar odgovoran za neke pravilnike". 

"Tačno je da Ministarstvo priprema pravilnike i donosi ih isključivo uz saglasnost Vlade Republike Srpske i uz pribavljena mišljenja nadležnih ministarstva. I taj pravilnik, kao i mnogi drugi, je na taj način donešen", rekao je Đokić. 

On je napomenuo da je taj pravilnik imao za cilj da u jednak položaj dovede sve one koji se bave proizvodnjom električne energije u Republici Srpskoj, da nema različitog pristupa u pogledu privatnih i državnih kompanija, a, kako je rekao, trenutno i ranije je toga bilo. 

"Ovo je dio politike koju Republika Srpska provodi tako da, po mom mišljenju, ta aktivnost, ako je neko i vodi, ne smeta. Država radi svoj dio posla, a ja sam potpuno uvjeren da je Vlada, podržavajući takav pravilnik, imala najbolju namjeru da uredi ovu oblast i da podstakne dalje na investiranje druge investitore u sektoru energetike", istakao je Đokić.

SRNA

Hidropotencijal okosnica trebinjske privrede, turizam važna privredna grana

$
0
0

Hidropotencijal okosnica trebinjske privrede, turizam važna privredna grana

Trebinje grad s oko 31.000 stanovnika, povoljnog je geografskog položaja. Razvojni prioriteti toga grada su u privrednim, poljoprivrednim, kulturnim i turističkim potencijalima, a sve njihove potencijale i mogućnosti za ulaganja predstavit će uskoro na investicijskoj konferenciji.

Gradonačelnik Trebinja Luka Petrović kazao je Feni da okosnicu trebinjske privrede čini hidropotencijal, jer je Trebinje značajan proizvođač električne energije u cijeloj RS i to zahvaljujući sistemu hidroelektrane na Trebišnjici /HET/, koji je izgrađen krajem 60-ih godina, a u koji se i danas kontinuirano ulaže.

"Samo sistemi na Trebišnjici godišnje proizvedu 25 posto električne energije od ukupne proizvodnje energije u RS-u. Osim energetike kao važne privredne grane, u Trebinju je razvijena industrija konditorskih proizvoda "Swisslion" i djelimično metalska industrija SL IAT", kazao je.

Gradonačelnik podsjeća da je Trebinje ranije bilo poznato i po tekstiloj proizvodnji. Međutim, zbog niske konkurentnosti u toj oblasti, usmjereni su na ruralni razvoj i povećanje poljoprivredne proizvodnje u okviru koje imaju potencijal za proizvodnju organske hrane, koja je posebno cijenjena na inozemnom tržištu.

Okolina Trebinja je pogodna i za proizvodnju različitih vrsta ljekovitog bilja, a njihov plasman je moguć u farmaciji, kozmetologiji i drugim proizvodnim oblastima.

"Posljednjih godina vinogradarstvo i medarstvo doživjeli su ekspanzivan razvoj, pa značajan broj trebinjskih proizvođača vina i meda plasira svoje proizvode i izvan naših granica. Zbog svih pozitivnih aspekata u poljoprivrednoj proizvodnji Grad Trebinje je početkom godine osnovao Agrarni fond, koji pruža stručnu pomoć lokalnim poljoprivrednicima i podršku kroz različite materijalne i novčane podsticaje", naglasio je.

U infrastrukturnom smislu, Grad Trebinje provodi niz projekata za unapređenje mreže puteva, sistema za vodosnabdijevanje, kanalizaciju i elektrifikaciju.

"Trenutno radimo na trajnom rješavanju problema vodosnabdijevanja na teritoriji grada i okoline. Radi se o višemilionskom projektu rekonstrukcije i izgradnje sistema za vodosnabdijevanje koji se finansira iz sredstava EIB-a i budžeta grada Trebinja. Po završetku svih projektnih faza, Trebinje će imati uredno i kvalitetno snabdijevanje vodom u svim visinskim zonama. Realiziramo i projekt rekonstrukcije prečistača otpadnih voda, a da bismo omogućili razvoj poljoprivredne proizvodnje u mjestima koja nemaju tehničku vodu planiramo nastavak realizacije projekta navodnjavanja Zubačkog platoa i Trebinjskog polja, te realizaciju projekta navodnjavanja obradivih površina u selima Ljubomir i Vrpolje", naglasio je.

Gradonačelnik Petrović kaže da su, u okviru kapitalnih investicija, započeli izgradnju nove zgrade vatrogasnog doma, a u planu je izgradnja zgrade palate pravde, južne gradske obilaznice "Aleksina međa - Petrina - Podgljivlje". Izgradnja zatvorenog olimpijskog bazena "Abazovina" je također već počela, a očekuje se i početak realizacije projekta "Grad na Crkvini".

"I dalje smo intenzivno angažovani na projektu izgradnje grada sunca, koji je u toku a čijim ćemo završetkom dobiti niz različitih turističkih i privrednih sadržaja. U toku je i izrada projekta za poslovni objekt gradske tržnice, kao i projekta revitalizacije Starog grada u okviru kojeg je planirana kompletna revitalizacija infrastrukture i instalacionih mreža te obnova fasada na postojećim objektima", istaknuo je. 

S obzirom na to da se Trebinje nalazi u primorskom zaleđu, turizam predstavlja važnu privrednu granu. Zbog sažimanja različitih kultura, oličenih u zaostavštini Austrougarske monarhije, istorijskim i kulturnim ostacima Otomanskog carstva i dugoj pravoslavnoj tradiciji, Trebinje nudi jedinstvenu priliku da udahnete multikulturni duh prošlosti u suvremenom ambijentu.

Hercegovačka gračanica na Crkvini, Stari grad s pogledom na nekad najveću ponornicu Trebišnjicu, koja je bila i inspiracija brojnim piscima i umjetnicima, pa i velikom pjesniku Jovanu Dučiću, nezaobilazni manastiri Tvrdoš, Zavala, Duži, izuzetno očuvano mediteransko gradsko jezgro, te brojni hercegovački restorani s domaćom gastronomskom ponudom su samo neka mjesta koja turisti rado posjećuju.

U okviru društvenog i kulturnog sadržaja, Grad Trebinje je pokrovitelj niz kulturnih manifestacija kao što su “Dučićeve večeri poezije”, smotra amaterskih pozorišta "Festival festivala", Festival mediteranskog filma, Trebinjska gitarijada "Mostok".
 

Ove godine Grad je prvi put organizovao manifestaciju "Zimzograd". Zbog svega toga bilježe značajan porast turističkih posjeta, a prema podacima JU "Turistička organizacija Grada Trebinja" broj turističkih posjeta u prethodnoj godini povećan je za 18 posto u odnosu na 2015. godinu.

"Turisti u Trebinje uglavnom dolaze iz Srbije, Grčke, Turske, Južne Koreje, Crne Gore, Velike Britanije", kaže gradonačelnik.

Petrović naglašava i to da je investicijska i razvojna politika Gradske uprave Trebinje usmjerena na saradnju kroz javno-privatna partnerstva i prekogranične suradnje za koje procjenjuje da su opravdane, održive i da otvaraju mogućnost zapošljavanja građana.

"Zbog toga u ovoj godini organizujemo veliku investicionu konferenciju u Trebinju, na kojoj ćemo u okviru tematskih panela predstaviti sve naše potencijale i mogućnosti za ulaganja. Očekujemo da će se pozivu na konferenciju odazvati brojni domaći i inostrani privredni subjekti i diplomate koji će, nadamo se, prepoznati prednosti ulaganja u Trebinju", poručio je gradonačelnik Trebinja Luka Petrović.

FENA

Dobri rezultati četrdesetogodišnjeg rada RiTE Gacko

$
0
0

Dobri rezultati četrdesetogodišnjeg rada RiTE Gacko

Preduzeće „Rudnik i Termoelektrana /RiTE/ Gacko“ za 40 godina rada proizvelo je 37,430 teravat-časova električne energije i provelo na mreži 175.679 časova, čime se svrstalo u jednog od najvećih proizvođača električne energije u Republici Srpskoj, rečeno je u ovom preduzeću.

Izvršni direktor za proizvodnju električne energije i razvoj u RiTE „Gacko“ Borivoje Vujičić rekao je da je za proizvedenu količinu električne energije spaljeno 520.313.800 tona gatačkog lignita.

Govoreći o postignutim proizvodnim rezultatima povodom 40 godina rada RiTE „Gacko“, Vujičić kaže da je Termoelektrana u proteklom periodu ostvarila značajne rekorde.

On je naveo da je rekordna godišnja proizvodnja od 1773,31 gigavat-časa električne energije ostvarena 2013. godine, mjesečna rekordna proizvodnja od 183,87 gigavat-časova ostvarena u decembru 2013. godine, a rekordna dnevna od 6,61 gigavat-časa 1999. godine.

„Maksimalno vrijeme neprekidnog rada bloka je 2.160 časova. Ostvareno je od 28. novembra 2016. do 27. februara 2017. godine“, istakao je Vujičić i dodao da najveći broj časova rada u jednoj godini iznosi 7.606 časova ili 317 dana.

Vujičić je podsjetio da su objekti RiTE „Gacko“ počeli sa radom 1983. godine, šest godina nakon početka gradnje.

Osim proizvodnje električne energije, kaže Vujičić, preduzeće je tokom višedecenijskog rada razvijalo i prateće djelatnosti, kao što su proizvodnja uglja za široku potrošnju, osiguranje društvenog standarda radnika kroz organizovanu društvenu ishranu, vlastiti stambeni fond, medicinu rada, te zaštitu i osiguranje objekata i imovine.

„Investicioni program uradila je radna organizacija `Hidroelektrane na Trebišnjici`, a ukupna vrijednost investicionih radova za izgradnju RiTE iznosila je 529 miliona dolara, od čega 167 miliona za Rudnik i 362 miliona za Termoelektranu“, napomenuo je Vujičić i dodao da je glavna oprema isporučena, uglavnom, iz bivšeg Sovjetskog Saveza.

SRNA

Nove novčanice od 50 eura u opticaju od 4.aprila

$
0
0

Nove novčanice od 50 eura u opticaju od 4.aprila

Nove novčanice od 50 eura, sa poboljšanim sigurnosnim karakteristikama, od 4. aprila ulaze u opticaj,izvještava indikator.ba

Centralne banke eurozone će u prvom koraku pustiti u opticaj 5,4 milijardi eura novih novčanica od 50 eura. 

Obilježje nove novčanice je hologram koji sadržava prozor sa portretom. Kada se novčanica pogleda prema izvoru svjetlosti, prozor postaje proziran i na njemu se 
na obje strane novčanice pokazuje portret Europe, lika iz grčke mitologije. 
Riječ je o napretku u razvoju tehnologije zahvaljujući kojem je novčanice teže krivotvoriti. 

 

Osim tog zaštitno obilježje na novčanicama je smaragdna brojka, koja, kad se novčanica nagne, mijenja boju iz smaragdnozelene u tamnoplavu. 
Nova "pedesetka" je četvrta novčanica koja doživljava promjenu od uvođenja jedinstvene valute u EU 2002. godine nakon što su izgled promijenile banknote od 5,10 i 20 eura. 

Stare novčanice od 50 eura će se povlačiti iz opticaja sukcesivno, a ostat će važiti "daleko" u 2020-im godinama. 

Novčanice od 50 eura najčešće su upotrebljavni apoeni novčanica, a trentuno ih je u opticaju više od 8 milijardi, što je otprilike 45 posto svih euronovčanica u opticaju.

 

Korištenje apoena od 50 eura se učetvorostručilo u proteklih 15 godina, pri čemu je trenutno u opticaju više od 8,5 milijardi tih novčanica, što ukazuje na stabilan rast korištenja gotovine u zemljama kao što su Njemačka i Austrija, gdje su mnogi potrošači sumnjivi prema elektronskom načinu plaćanja koje vlasti mogu pratiti, prenosi Klix.

Prosječan Nijemac će, u bilo kojem trenutku, imati oko 100 eura u novčaniku, a oko 80 posto Nijemaca i Austrijanaca još uvijek obavlja kupovinu plaćanjem u gotovini, prema procjenama njemačke centralne banke.

Taj postotak u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) se kreće ispod 40 posto, a u Švedskoj oko 20 posto.

indikator.ba/klix.ba

ZAŠTITITI HERCEGOVAČKE PROIZVODE DA BUDU PREPOZNATLJIVI

$
0
0

ZAŠTITITI HERCEGOVAČKE PROIZVODE DA BUDU PREPOZNATLJIVI

Trebinje i ostali dijelovi istočne Hercegovine su specifično područje u kojima se proizvode kvalitetni poljoprivredni proizvodi koje bi trebalo zaštititi da bi bili prepoznatljivi na tržištu, rekao je danas u Trebinju Siniša Mitrić, profesor na Poljoprivrednom fakultetu u Banjaluci.

Nakon predavanja o temi "Poljoprivredna proizvodnja grada Trebinja, stanje, perspektive i izazovi", Mitrić je istakao da je mišljenja, da bi za poljoprivredne proizvode iz ove regije trebalo da se osmisli marketinški element koji bi ukazivao na njihovo porijeklo.

"Sljedeći korak bi bio, da se izda potvrda kojom bi se garantovao kvalitet tog proizvoda, odnosno da je proizveden u skladu sa principima integralne ili organske proizvodnje", kaže Mitrić.

Prema njegovim riječima to je korak koji zahtijeva dosta truda, a prvi ka integralnoj proizvodnji i sertifikovanju integralne proizvodnje trebalo bi da naprave vinogradari, a zatim i proizvođači paradajiza, paprike i krastavca. Mitrić ističe da su komparativne prednosti hercegovačke regije ogromne, jer se proizvodi takvog kvaliteta ne mogu proizvesti na sjeveru.

"To je rano povrće, zatim med i ljekovito bilje", kaže Mitrić i dodaje da ima mnogo neiskorišćenih mogućnosti, kao što je proizvodnja maslina, smokava i nekih drgih kultura. Mitrić poručuje da ta regija ne treba da `glumi` ni Semberiju ni Lijevče polje, ni bilo koje druge regije, jer je specifična i to treba iskoristiti. Posle predavanja koje je održano u prostorijama Agencije za razvoj srednjih i malih preduzeća, direktor Agencije Dražen Bošković je istakao da poljoprivredni proizvođači ovdje mogu dobiti sve savjetodavne i edukativne usluge.

"Preduzetnicima koji imaju poslovnu ideju pomažemo da napišu kvaliteta biznis-plan i da apliciraju za sredstva, informišući ih na koji način i pod kojim uslovima mogu doći do tih sredstava", rekao je Bošković.

Srna


"Neimarstvo" :Obeštećenja koči spor sa "Metalcem"

$
0
0

"Neimarstvo" :Obeštećenja koči spor sa "Metalcem"

Dugovanja za poreze i doprinose trebinjskog Građevinskog preduzeća "Neimarstvo", koje je u stečaju od 2013. godine, su u visini od 7,5 miliona maraka, dok se imovina firme procjenjuje na oko 4,5 miliona.

Ovo je utvrdio stečajni upravnik "Neimarstva" Radomir Jokić, koji kaže da je stečajni postupak koji se vodi u Okružnom privrednom sudu u Trebinju tek na sredini, jer je u pitanju izuzetno težak stečaj kome se još ne nazire kraj.

"Dugovanja za neisplaćene poreze i doprinose najviše se, u stvari, odnose na doprinose, a polovina od ovih 7,5 miliona su, u stvari, kamate zaračunate zbog neplaćanja i one su u ravni glavnog duga", objasnio je Jokić.

On tvrdi da će radnici biti obeštećeni u glavnom isplatnom redu sa po 3.000 maraka, ali će taj novac dobiti tek nakon prodaje upravne zgrade i okolnog zemljišta, u vezi sa kojom traje megalomanski spor sa firmom "Metalac" koja potražuje jedan sprat zgrade.

"Do sada je u cijelosti namiren samo razlučni povjerilac 'Kors' d.o. Laktaši prodajom dijela 'Neimarstva' u firmi 'Herc gradnja', zato što su oni na tome zalogu imali pravo na dug od preko 500.000 maraka, ali su pristali na dio od 150.000 maraka i na taj način su obeštećeni u cijelosti", objašnjava Jokić.

On dodaje da je u toku i prodaja kamenoloma koji je bio u vlasništvu "Neimarstva" i to na način da je na pokretnim stvarima poput mašina, alata i zaliha data saglasnost privatnom preduzeću "Apis" za nastavak izvršnog postupka, dok će sam kamenolom u Lučin dolu prodavati javnim oglašavanjem stečajni upravnik. Iz sredstava od prodatog novca će se namirivati oni koji imaju hipoteku kod "Neimarstva" i taj bi postupak mogao biti vrlo brzo okončan, tako da cjelokupan postupak, u stvari, samo koči spor sa "Metalcem", koji traje godinama.

Nezavisne novine/V.Duka

Drašković poklonio Republici Srpskoj "Svislajon industriju alata"

$
0
0

Drašković poklonio Republici Srpskoj "Svislajon industriju alata"

"Svislajon grupa" iz Novog Sada, čiji je vlasnik Rodoljub Drašković, odlučila je da Republici Srpskoj, bez naknade, pokloni svoje akcije u privrednom društvu "Svislajon industrija alata" iz Trebinja.

U obavještenju "Svislajon grupe", koje je upućeno predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i premijeru Željki Cvijanoviće, navodi se da se "od danas Republika Srpska može smatrati vlasnikom `Svislajon industrije alata`" Trebinje. 

Odluka je donesena danas na vanrednoj sjednici Skupštine "Svislajon grupe", koja je vlasnik 64,31 odsto akcija u privrednom društvu "Svislajon industrija alata" iz Trebinja.

"Svislajon grupa" je isknjižila, odnosno ispisala iz poslovnih knjiga, kapital po osnovu vlasništva nad akcijama u "Industriji alata", navodi se u saopštenju i dodaje da Skupština "Svislajon grupe" zahtijeva da se iz naziva i memoranduma privrednog društva "Svislajon industrija lata" izbriše "Svislajon". 

 

U obrazloženju se podsjeća da je od momenta privatizacije saopšteno da "Svislajon industrija alata" iz Trebinja ne priznaje obaveze po osnovu poreza iz perioda prije privatizacije. 

"Država je bila dužna da potraživanja po osnovu poreza pre privatizacije naplati prinudnim putem, proglasi stečajni postupak, konvertuje u kapital društva ili ih otpiše", navodi se u obrazloženju. 

"Svislajon industrija alata" Trebinje uredno izmiruje obaveze po osnovu penzijsko-invalidskog osiguranja, uplaćuje doprinose i povezuje radni staž svim zaposlenim koji su stekli uslove za penziju, ističu u obavještenju. 

Iz "Svislajon grupe" navode da poslovni sistem "Svislajon Takovo" izmiruje sve svoje obaveze prema svakoj državi u kojoj posluje, kao i obaveze prema dobavljačima i zaposlenima, ističući da poslovni sistem "Svislajon Takovo""ne prihvata da mu `Svislajon industrija alata` urušava poslovni ugled, kako u Republici Srpskoj, tako i u celom poslovnom svetu". 

"U kontinuitetu se pojavljuju napisi u medijima da je naš predsjednik Rodoljub Drašković i poslovni sistem `Svislajon Takovo` najveći dužnik u Republici Srpskoj po osnovu poreza i doprinosa, čime se ruši i ugrožava ugled ovog poslovnog sistema. Vraćamo vam društvo u vlasništvu koje nakon više decenija stvaranja gubitka danas uspešno posluje i ostvaruje dobit", navodi se u obavještenju koje je potpisala direktor Julijana Škorić.

Srna

Počela gradnja graničnog prelaza Ivanica

$
0
0

Počela gradnja graničnog prelaza Ivanica

Direktor Uprave za indirektno oporezivanje BiH /UIO BiH/ Miro DŽakula, gradonačelnik Trebinja Luka Petrović i načelnik opštine Ravno Andrija Šimunović danas su ozvaničili početak gradnje graničnog prelaza Ivanica od Trebinja prema Dubrovniku.

NJihovim završetkom biće izgrađeno pet modernih saobraćajnih traka, čime će značajno biti smanjena višečasovna čekanja i gužve u ljetnim mjesecima, a doprinijeće i razvoju turizma dva komšijska grada. 

DŽakula, Petrović i Šimunović izrazili su zadovoljstvo početkom realizacije projekta od kojeg će koristi imati i grad Trebinje i opština Ravno. 
Radove u visini od oko 1.750.000 KM finansiraće UIO BiH, a predviđeno je da traju 180 dana. 

DŽakula je rekao da je ovo granični prelaz za promet putnika i robe, ali i voća i povrća, ističući da bi gradnja graničnog prelaza i na hrvatskoj strani trebalo da počne ove godine. 

"Na našem graničnom prelazu biće dovoljno traka da se ne stvaraju gužve. Ogroman je broj turista koji putuju prema Hercegovini što zahtijeva naš inpekcijski nadzor i carinske kontrole", istakao je DŽakula. 

On je napomenuo da će završetkom radova na ovom graničnom prelazu biti stvoreni znatno bolji uslovi za rad carinika koji su do sada posao obavljali u neuslovnim kontejnerima. 

Gradonačelnik Trebinja Luka Petrović istakao je da će moderniji granični prelaz na Ivanici, sa dodatnim saobraćajnim trakama, riješiti dugogodišnje gužve, te da će trebinjski poljoprivrednici svoje proizvode moći da plasiraju u Dubrovnik po standardima i uslovima koje bude zahtijevao taj grad. 

"Očekujemo da će i Hrvatska u ovoj ili narednoj godini riješiti svoj prelaz čime bi u potpunosti imali lakši i bezbjedniji i prelazak granice što bi bio veliki napredak za turizam", istakao je Petrović. 
 

I načelnik opštine Ravno Andrija Šimunović pozdravio je izgradnju graničnog prelaza ukazujući na značaj koji će imati za ovdašnje stanovništvo. 

Dragan Aleksić, direktor izvođača radova preduzeća "Herc gradnja" Bileća, kaže da će prelaz biti urađen po visokim standardima i da će nastojati da radove završe u roku na zadovoljstvo i izvođača i UIO.

Srna

RiTE „Gacko“ :Gubitak smanjen za 15 miliona KM

$
0
0

RiTE „Gacko“ :Gubitak smanjen za 15 miliona KM

U preduzeću „Rudnik i Termoelektrana /RiTE/ Gacko“ za 15 miliona KM smanjeni su gubici u odnosu na one sa kojima je završena 2015. godina, a ukoliko se ovakav trend nastavi ove godine se očekuje pozitivno poslovanje, potvrđeno je Srni u RiTE „Gacko“.

U upravi kažu da su 2015. godinu završili sa minusom od 19,9 miliona KM, a da je u prošloj godini taj minus smanjen na 4,1 milion KM.

„Ukupni prihodi preduzeća lani su iznosili 119,5 miliona KM, dok su godinu ranije bili 116 miliona KM. Rashodi su smanjeni za 13 miliona KM, odnosno u prošloj godini iznosili su 123,7 miliona KM, dok su u 2015. godini bili 136,8 miliona KM“, navode iz uprave.

U RiTE „Gacko“ kažu da ovo preduzeće od 2002. godine kontinuirano poboljšava finansijski rezultat, podsjećajući da je tada gubitak iznosio 38 miliona KM, a 217 miliona KM nepokriveni gubitak koji se gomilao iz ranijih godina.

„Od tada se vodi borba sa gubicima koje smo znatno smanjivali, uz kontinuirano investiranje u proizvodnju“, kažu u upravi i podsjećaju da su znatne troškove imali i otvaranjem površinskog kopa 2015. godine.

Srna

Svislajon - Nevesinje: Uskoro na tržištu sokovi novih ukusa

$
0
0

Svislajon - Nevesinje: Uskoro na tržištu sokovi novih ukusa

Prehrambena fabrika “Svislajon” Nevesinje ove godine će na tržište plasirati dva nova proizvoda – sok od nara i višnje, a dobrim radom na najsavremenijoj opremi svaku prethodnu godinu premaši i do 10 puta većom dobiti, potvrdio je Srni direktor Fabrike Radoje Nikolić.

“Zahvaljujući radnicima i opremi koju posjedujemo za 24 časa možemo proizvesti gotovo 200.000 litara soka”, naveo je Nikolić i dodao da su do sada imali sedam vrsta sokova.

On ističe da u nevesinjskom “Svislajonu” 59 zaposlenih rade u jednoj ili dvije smjene, u zavisnosti od potrebe, a kada se proizvodi sok, majonez i smoki, zbog specifičnosti posla, radi se u tri smjene.

Nikolić je podsjetio da je jedini problem ova fabrika imala na početku rada i to sa lošim kvalitetom vode i restrikcijam u ljetnim mjesecima, što je uticalo na organizovanje proizvodnje.

“Odmah smo reagovali i uložili znatna sredstva u opremanje hidrostanice za poboljšanje kvaliteta vode”, rekao je Nikolić.

On dodaje da se zbog svih preduzetih mjera mogu pohvaliti izuzetno kvalitetnim proizvodima, što potvrđuju kontrole koje se rade u Institutu za javno zdravstvo Banjaluka.

Nikolić ističe da postoji obećanje opštinske vlasti da će pitanje vodosnabdijevanja rješavati prioritetno.

Iz Prehrambene idustrije “Svislajon-Pogon Nevesinje” mjesečno na domaće i inostrano tržite bude plasirano više od 1.000 tona gotovih proizvoda.

“Prošle godine smo počeli proizvodnju `baltik votke`, a pokrenuta je proizvodnja i tri nove vrste ratluka – sa grožđicama, kokosom i jabuka-cimet”, kaže Nikolić i dodaje da se proizvodi iz ove fabrike izvoze na tržište bivših jugoslovenskih zemalja, ali i Australije, Rumunije i NJemačke.

Određene količine plasiraju se i na tržište Libije.

Nevesinjska fabrika “Svislajon”, osim vodeće linije soka, ima i linije alkohola, kečapa, majoneza, flipsa, marmelada i ratluka.

Srna

Viewing all 663 articles
Browse latest View live