Quantcast
Viewing all articles
Browse latest Browse all 663

Radnice „Imeksa“ i dalje traže plate, menadžment preduzeća smatra da su one obustavom rada oštetile preduzeće

Image may be NSFW.
Clik here to view.
Radnice „Imeksa“ i dalje traže zarađene plate

Iako su juče dobile februarsku platu, stotinjak radnica trebinjskih pogona tekstilne industrije „Imeks internešnal“ danas su se po peti put okupile ispred prodajnog objekta ovog preduzeća u Mokrim Dolovima.
Milica Koprivica, radnica „Imeksa“ kaže da su dobili umanjenu ferbuarsku platu, 380 maraka, za 27 radnih dana i zahtjevaju isplatu trećeg dijela plate za januar i februar, zaostalu platu za mart i dva topla obroka za februar i mart.
Radnicama se niko nije obratio, a za vrijeme protesta prodajni objekat „Imeksa“ u naselju Mokri Dolovi bio je zatvoren.
Kako nezvanično saznajemo, sutra bi radnicama trebao da se obrati Dušan Vještica, direktor Javnog preduzeća „Nikola Tesla“.

Povodom protesta radnica, koje traju već skoro pola mjeseca, danas popodne se saopštenjem za javnost oglasila uprava preduzeća “Imeks internešnal RS”, u kome se navodi – da radnice nisu dobile otkaz nego su samovoljno i suprotno zakonu obustavile rad, da je svim radnicama, uključujući i njih 152 iz pogona u Trebinju, još ranije isplaćena plata za januar, a juče i plata za februar, u prosjeku od 407 KM za trebinjski pogon, dok plata za mart, kako ističu – još nije dospjela na isplatu.

„Radnice iz pogona u Trebinju su svojim ponašanjem, odnosno nezakonitom obustavom rada, te neizvršavanjem ugovorenih obaveza prema ino kupcu, nanijele veliku materijalnu štetu preduzeću ‘Imex Internacional'“, tvrde u ovoj kompaniji i dodaju da je nanesena šteta i ugledu preduzeća „iznošenjem netačnih informacija u medijima“.

„Podsjećamo na činjenicu da je ‘Imex Internacional’ isto preduzeće koje je 1997. godine po prvi put poslije rata otvorilo ‘Novoteks’ i čijim je posredstvom tada došlo do dugogodišnjeg zapošljavanja 1.100 radnica. Neshvatljivo je da su medijske oči i oči javnosti usmjerene u projekat oživljavanja tekstilne industrije do te mjere da kašnjenje plate za februar, već krajem marta, postaje udarna vijest, te da do te mjere ne postoji želja da ovaj projekat nađe svoj mir, bez spoljnjih miješanja. Umjesto da se pruži podrška našem stalnom nastojanju da projekat ide u ekonomski održivom pravcu, s ciljem što većeg zapošljavanja radnika, od kojih je veći dio i po deset godina proveo na biroima rada čekajući na posao”, kaže se u saopštenju „Imeksa“ i naglašava da je ovo preduzeće u nepunih godinu dana zaposlilo preko 400 radnika u Hercegovini.

Radio Trebinje


Viewing all articles
Browse latest Browse all 663