
Većina firmi u Republici Srpskoj ne prepoznaje značaj sektora informaciono-komunikacionih tehnologija, te njihove potencijale i mogućnosti koje se koriste radi lakšeg i pouzdanijeg poslovanja, rekao je danas u Trebinju sekretar Udruženja informaciono-komunikacionih tehnologija Privredne komore Srpske Slobodan Dragićević.
Dragićević je, nakon sastanka predstavnika Udruženja informaciono-komunikacionih tehnologija, istakao da je cilj okupljanja da se preduzećima predstave potencijali i mogućnosti informacionih programa i tehnologija koje su izuzetno važne za sve grane proizvodnje.
"Značaj sektora informaciono-komunikacionih tehnologija u Srpskoj još nije prepoznat, a domaće firme razvijaju se zahvaljujući određenom znanju koje posjeduju pojedinci, odnosno vlasnici pojedinih firmi", rekao je Dragićević.
Ističući značaj programerskih firmi, on je pojasnio da u Srpskoj postoje 53 identifikovane firme sa 310 zaposlenih čiji ukupan godišnji prihod iznosi oko 42 miliona maraka.
"Kada bi bilo zaposleno još toliko ljudi u Republici Srpskoj prihod od ovakvih firmi dostigao bi 100 miliona maraka godišnje, čime bi sektor informaciono-komunikacionih tehnologija mogao još bolje da se razvija", naveo je Dragićević.
On je istakao da je želja da se domaća privreda i određeni dio planiranih sredstava, ovakvim projektima, zadrže na domaćem području, da bi brojne firme zaposlile programere i shvatile koliki je značaj ove tehnologije.
Vlasnik informatičke firme i programer Trebinjac Marko Šaraba kaže da mu je privatni posao donio mnogo mogućnosti, a prvenstveno dobru zaradu, te napredovanje i postizanje dobrih rezultata iz oblasti programiranja.
Sastanku u Trebinju prisustvovali su stručnjaci u ovoj oblasti iz Banjaluke, kao i trebinjski programeri i vlasnici programerskih firmi iz ovog grada.
Organizator je Privredna komora Republike Srpske u saradnji sa privrednim društvima iz oblasti informaciono-komunikacionih tehnologija.
Srna